Overslaan en naar de inhoud gaan

EHRM 231025 Nalatigheid Spanje bij het uitvoeren van een effectief onderzoek naar seksueel misbruik door spiking

 

EHRM 231025 Nalatigheid Spanje bij het uitvoeren van een effectief onderzoek naar seksueel misbruik door spiking

In de zaak A.J. en L.E. tegen Spanje (aanvraag nrs. 40312/23 en 40388/23) heeft het Europees Hof voor de Rechten van de Mens, unaniem, geoordeeld dat er sprake is geweest van:
- een schending van Artikel 3 (verbod op onmenselijke of vernederende behandeling) van het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens, en
- een schending van Artikel 8 (recht op eerbiediging van privé- en gezinsleven).

De zaak betrof het onderzoek naar de klachten van de verzoekers dat zij waren gedrogeerd en seksueel waren aangevallen (door chemische onderwerping) in december 2016, alsook naar het daaropvolgende verlies en de manipulatie van cruciaal bewijs in politiehechtenis.

Het Hof oordeelde dat de Spaanse autoriteiten hadden nagelaten een effectief onderzoek uit te voeren, in het bijzonder als gevolg van systematisch verlies en manipulatie van potentieel cruciaal bewijs, onvoldoende garanties voor onafhankelijkheid van het onderzoek, en een manifest ontoereikende reactie op die onderzoekstekortkomingen, welke verder gingen dan "geïsoleerde fouten" of kleine onderzoeksvaststellingen. De stappen genomen door de autoriteiten waren niet in staat geweest om te compenseren voor het verlies van bewijs dat centraal stond bij de aantijgingen van chemische onderwerping. Bovendien waren onderzoeken naar mogelijk wangedrag van de politie pas na een aanzienlijk tijdsverloop ingesteld en waren deze toevertrouwd aan dezelfde rechterlijke en politie-instanties die toezicht hadden gehouden op het oorspronkelijke onderzoek. (vertaling Gemini, red. LSA LM) EHRM