DLR 0426 Managementsamenvatting project herstelbemiddeling
- Meer over dit onderwerp:
DLR 0426 Managementsamenvatting project herstelbemiddeling
In dit rapport wordt verslag gedaan van de activiteiten van de projectgroep Herstelbemiddeling, die werd ingesteld door De Letselschade Raad naar aanleiding van het rapport Langlopende Letselschadezaken.
Het project had tot doel om in de civielrechtelijke letselschadepraktijk de inzet van ‘herstelbemiddeling’ (begeleid contact tussen ongevalsbetrokkenen) te bevorderen. In de huidige letselschadepraktijk komt contact tussen ongevalsbetrokkenen doorgaans niet, of niet eenvoudig, tot stand. Dat is een gemis, nu uit diverse wetenschappelijke studies blijkt dat contact in positieve zin kan bijdragen aan het persoonlijke herstel van de ongevalservaring, van zowel slachtoffer als veroorzaker. Indachtig de ontwikkeling naar een responsiever aansprakelijkheidsrecht, dat beter op de werkelijke behoeften van rechtzoekenden inspeelt, heeft de letselschadebranche hierin een verantwoordelijkheid.
De in dit project ondernomen activiteiten strekten er dan ook toe te onderzoeken op welke wijze contact tussen ongevalsbetrokkenen in de context van de letselschadeafwikkeling kan worden bevorderd. Aan de hand van een pilot werd ervaring opgedaan met het informeren van letselschadeslachtoffers over de mogelijkheden van contact en hen, desgewenst, door te verwijzen naar Perspectief Herstelbemiddeling. Daarnaast zijn via promotieactiviteiten (presentaties en publicaties) het belang van en de mogelijkheden tot contact onder de aandacht van letselschadeprofessionals gebracht.
Gedurende het project is bij Perspectief Herstelbemiddeling een lichte stijging van het aantal verkeerszaken te signaleren. Of deze stijging toe te schrijven is aan de door de projectactiviteiten gegenereerde aandacht, is niet goed vast te stellen, maar de projectgroep kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de algemene bekendheid met het thema ‘contact’ is toegenomen.
De projectgroep ziet als belangrijkste aanbeveling dat ongevalsbetrokkenen – slachtoffers én veroorzakers – structureel worden geïnformeerd over de mogelijkheden. Daarin kunnen letselschadeprofessionals op laagdrempelige wijze, en zonder grote investeringen, een sleutelrol spelen. Waar het om gaat, is dat naast informatievoorziening via algemene communicatiekanalen ook in persoonlijk contact met de ongevalsbetrokkene(n) het thema ‘contact’ gedurende het afwikkelingstraject met enige regelmaat ter sprake wordt gebracht.
Een thema als het onderhavige vraagt om bewustwording en cultuurverandering bij de professionele actoren. Uit de aard der zaak kost zo’n verandering tijd, geduld en aanhoudende aandacht. Met het oog daarop heeft de projectgroep drie sets van aanbevelingen geformuleerd. De eerste set aanbevelingen ziet op de inbedding van het thema ‘contact’ in de dagelijkse afwikkelingspraktijk en voorziet daartoe in adviezen aan met name belangenbehartigingskantoren en WA-behandelaars.
De tweede set aanbevelingen strekt tot bestendiging van het onderwerp ‘contact helpt’ binnen de letselschadebranche. Aanbevolen wordt te onderzoeken of het onderwerp contact kan worden opgenomen in de Gedragscode Behandeling Letselschadezaken (GBL), het Nationaal Keurmerk Letselschade (NKL) en in opleidingen voor letselschadeprofessionals.
De laatste set aanbevelingen ziet op vervolgonderzoek, onder meer naar de positie van de veroorzaker en naar de uitbreiding naar andere domeinen dan de verkeersaansprakelijkheidspraktijk.
Dit rapport over het project Herstelbemiddeling is afgerond in maart 2026 en op 7 april 2026 aangeboden aan het Ministerie van Justitie en Veiligheid. deletselschaderaad.nl
